Toto sportoviště nemá kompletní informace, chceš nám je pomoci doplnit?
Otevřeno od 06:00 do 22:00
Pondělí - Pátek
06:00 - 22:00
Sobota - Neděle
08:00 - 21:00
marker icon
Údolní 76, 602 00 Brno-střed, Česko
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
+ 4

Sportovní a rekreační areál Kraví hora nabízí sportovní vyžití po celý rok a pro všechny. V letních měsících je otevřen venkovní areál s bazénem a dětským bazénem se skluzavkou. Vstupy do bazénů jsou bezbariérové. Venku jsou k dispozici také hřiště na beach volejbal, dvě hřiště s umělým povrchem pro různé míčové hry a veřejný park. Po celý rok můžeš navštívit krytý plavecký bazén, bazének pro děti, vířivku a parní saunu. V zimě jsou zde i dvě kluziště.

Ceník zde


Aktivity

Kolektivní sporty
Plážový volejbal
Vodní sporty
Plavání

Můžeš využít

Často hledané
Platba kartou
Služby
Kurzy a workshopy
Pronájem sportovní plochy
Wellness
Venkovní bazén
Krytý bazén
Vířivka
Parní sauna
Zázemí ostatní
Kavárna
Bar
Dětský koutek
Wifi

Hodnocení

Dario Pigarating icon4.0
It's a beautiful place. For the summer I suggest you to change the rules for those people who are interested only on play football. We booked the pitch and we had to pay the ticket even for the swimming pool. I think it's not good. We are not considering playing there in the future anymore.
6 months ago
Míša Šamalíkrating icon4.0
The indoor pool is a very stylish building, but we are talking about an outdoor swimming pool. There are two swimming pools. One swimming and one for children. In the back of the swimming pool there are two lanes, for more experienced swimmers the pool is equipped with a fountain, a slide, and benches with bubbles. The children's pool is again equipped with a fountain, a slide and a bridge. Unlike the swimming pool, the children's pool is a bit warmer and much shallower. In addition to the swimming pools, there is also a relatively large playground, beach volleyball courts, a bouncy castle and a buffet where you can get both snacks and drinks. There are also lockers, but to unlock the locking system, you need a coin of ten crowns. Toilets I evaluate quite critically and do not recommend to showers here. Otherwise, I think that Kraví hora swimming pool is great and definitely recommend.
10 months ago
Dominik Jurigarating icon5.0
I was really satisfied with my visit. The place is really nice and modern. The indoor pool is great, at the time of my visit, there were approximately 25 people. Water temperature was around 28°C, which was perfect for me. One thing I would change is to add some signs showing the way to the pool, as I found myself lost for a couple minutes without my glasses.
11 months ago
Zi K.rating icon4.0
One of the best sports pools and THE WORST SHOWER EVER. You should press a button and water flows for exactly 3 seconds. No, pressing continuously does not work. One has to press button few times to splash water on a limb. No soap or anything supplied. This makes me question the hygiene of the pool in general. But the pool itself seems clean, the view is pretty and the interior is very contemporary. There is a small cafe with snacks and a terrace to watch the pool. A very relaxing place.
a year ago
Honza Mrating icon4.0
Very nice outside pool butbit gets very crowdy quite early in the morning.
2 years ago