Toto sportoviště nemá kompletní informace, chceš nám je pomoci doplnit?
Zavřeno 
Pondělí - Neděle
09:00 - 20:00
marker icon
Bauerova 322/7, 603 00 Brno-střed, Česko
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
sport center image
+ 4

Největší koupaliště v Brně Riviéra se nachází v blízkosti středu města, kousek od Výstaviště. Koupaliště má tři bazeny: bazén pro plavce, pro neplavce a brouzdaliště. Díky atrakcím si zde zábavu užijí jak dospělí tak děti. K dispozici je tobogán v 8 metrové výšce, 15 m dlouhá skluzavka, lanový most s lekníny, vodní děla, chrliče, fontánky a další. V areálu se nachází i venkovní sportoviště, kde je možnost si zahrát badminton, ping-pong, kuželky, petanque a 4 kurty na beachvolejbal. Pro děti nechybí ani dětské hřiště. Nabízí zadarmo animační programy.

Ceník zde


Aktivity

Kolektivní sporty
Badminton
Plážový volejbal
Stolní tenis
Vodní sporty
Plavání
Ostatní sporty
Kuželky
Petanque

Můžeš využít

Často hledané
Dárkové poukazy
Platba kartou
Parkování
Wellness
Venkovní bazén
Slevy
Sodexo active pass
Multisport karta
Příslušenství
Lehátka
Potřeby k zapůjčení
Služby
Pronájem sportovní plochy
Zázemí
Oddělené šatny
Zázemí ostatní
Bar
Dětské hřiště
Wifi

Hodnocení

Petrarating icon5.0
Nice great swimming pools. Really good place in hot summer
5 months ago
Sunday Volcanorating icon4.0
Great place for a swim and relax in Brno during the summer. Huge facility with everything you need to spend the day. Even when crowded you can always find a space for yourself. Family friendly, well maintained facility. Recommended. A bit pricey but worth it.
6 months ago
Mihai Paunrating icon5.0
Very nice place, except they discriminate people who smoke and the queues to buy something to drink or to eat are very good long.
7 months ago
Wojciech Brannyrating icon4.0
Long swimming pools with 3 depths for small children, non-swimming guest and finally swimmers. Very unique, I have never been in a similar place. It is very crowded as well, but with the temperatures peaking at 40 dg. C what else is to be expected. Quite refreshing. The kids loved it.
8 months ago
Michal Kralikrating icon5.0
We visited in late June. The pool (all stainless steel) is just impressive! With a length of about 400 meters, it is divided into three sections with gradually increasing depth. There is a huge section for kids with a few play elements, then there is a section with water slides, while the third section is for swimmers and a play zone at the end (climbing wall, stepping stones, etc.). The entry seemed reasonable to me, there are loungers available for free, as well as a few changing rooms scattered around the place. Toilets and showers are located (only) near the side entrance. Buffets and stands with drinks can only be found by the kids section, so you have to walk a few minutes if you're laying at the other end of the pool. Also it can take a while to get your food. Anyway, we had a great day at Riviera.
9 months ago